چرا مدیران از سئو ترس دارند؟

اگر صاحب یک تجارت کوچک باشید، احتمالا حداقل یک نفر به شما پیشنهاد استفاده از «سئو» (SEO) را داده است و به شما گفته است که بهتر است برای تجارت خود یک استراتژی آنلاین پیاده سازی کنید. این امر به این دلیل است که بیشتر افراد که به دنبال خدمات شما هستند، ابتدا در فضای اینترنت جست‌وجو می‌کنند و سپس تجارت یا سرویس مورد نظر خود را پیدا می‌نمایند.

seo-afraid.jpg

قطعا تا اینجای کار متوجه نیازتان به یک وبسایت ( طراحی سایت ) شده‌اید، ولی باید توجه داشته باشید که نمایش آن در موتورهای جست‌وجو (نظیر گوگل) کمی کار و زمان بر است. ممکن است زمان زیادی را صرف این کار کنید یا کسی را برای انجام کارهای مقدماتی وب سایت خود استخدام کنید. شاید هم از یک قالب از قبل ساخته شده و آماده برای راه‌اندازی وبسایت ( طراحی وب سایت ) خود استفاده نمایید.

نکته اینجاست که شما همه‌ی این کارها را انجام می‌دهید ولی در نهایت نتیجه‌ی خاصی دریافت نمی‌کنید. با همه‌ی تلاشی که برای این کار صرف کرده‌اید، ولی وبسایت شما به اندازه‌ی کافی بهینه ( بهینه سازی سایت برای گوگل ) نشده است.

متوجه این مساله می‌شوید ولی نمی‌خواهید با همه‌ی مسائل سئو سروکار داشته باشید. بر اساس چیزهایی که تا به حال شنیده‌اید می‌دانید که بهینه‌ سازی وب سایت برای موتورهای جست‌وجو زمان زیادی می‌برد و کاری بسیار فنی است، ولی با همه‌ی این مسائل نتیجه‌ی تضمین شده‌ای ندارد. پس با خود فکر می‌کنید که اصلا چرا زمان و هزینه‌ی خود را صرف چنین کاری کنید؟

بسیاری از مدیران بیزینس های کوچک چنین حسی دارند. می‌دانند که «SEO» چقدر مهم است، ولی برای شروع کار یا استخدام فردی برای انجام آن اقدام نمیکنند.

در این مطلب می‌خواهیم به برخی از جنبه‌هایی سئو بپردازیم که باعث می‌شود مدیران فکر کنند که این کار ترسناک به نظر می رسد.

1. سئو جادو نمی‌کند

اگر فکر می‌کنید که سئو یک شربت جادویی برای رسیدن به موفقیت و درآمد آنلاین است، از نرسیدن به این نتیجه سر افکنده خواهید شد. بهینه سازی سایت قطعا برای سودآوری کار شما مفید است، ولی تا بازگشت سرمایه‌ای که برای آن خرج کرده‌اید کمی زمان می‌برد.

در تجارت هر کاری که انجام می‌دهید باید حساب شده باشد و سرمایه‌ای که برای آن خرج کرده‌اید را بایستی بازگرداند. اگر آن کار نتواند به رشد تجارت شما کمک کند، شما هم آن کار را انجام نمی‌دهید. از آنجایی که بازگشت سرمایه‌ی سئو آهسته است و زمان می‌برد، بسیاری از مدیران تجارت‌های کوچک احساس می‌کنند که سئو تاثیر به خصوصی ندارد و از همین جهت آن را در بین کارهایی با اولیوت کم قرار می‌دهند.

سئو و بهینه سازی محتوا - سئو ارزان - طراحی سایت - بهینه سازی سایت - سئو سایت - صفحه اول گوگل - دروپالی - دروپال - ماژول سئو دروپال

افرادی که در سئو تازه کار هستند، زمان و هزینه‌ی زیادی را خرج آن می‌کنند ولی در نهایت از نتیجه‌ی آن راضی نمی‌شوند. این مسائل باعث می‌شود بسیاری از مدیران نسبت به سئو سرد باشند و آن را برای آینده‌ای دور برنامه‌ریزی کنند.

نکته‌ای که باید بدانید این است که اگر بهینه سازی سایت با برنامه و درست انجام شده باشد نتیجه‌ی خود را نشان خواهد داد، ولی نباید انتظار نتیجه‌ی یک شبه از آن را داشته باشید. سئو فرایندی است که نمی‌توان بر روی آن ارزش یا قیمت گذشت و به هیچ عنوان نباید در امر تجارت نادیده گرفته شود. کمی صبور باشید و به دنبال عملکرد منطقی بگردید، نه به دنبال جادو توسط آن.

2. سئو زمان زیادی می‌برد

افرادی که تازه با سئو آشنا شده‌اند تصور می‌کنند که این نوع بازاریابی آنلاین یک پروسه‌ی طولانی و پیچیده است که از بخش‌های زیادی تشکیل شده است. با این که مسائل زیادی را باید در هنگام بهینه‌سازی وبسایت خود در نظر بگیرید، ولی نیازی به انجام یک شبه‌ی تمام آن‌ها نیست.

درست همانند بخش قبلی، تازه کاران در امر بهینه سازی برای موتورهای جستجو به دلیل زمان‌گیر و هزینه بردار بودن آن نسبت به انجامش سرد هستند و تصور می‌کنند که تمام این کارها بی نتیجه است. دوباره در اینجا یاد‌آوری می‌کنیم که برای گرفتن نتیجه‌ی کار خود باید صبور باشید.

در زمینه‌ی سئو گزینه‌های متفاوتی برای مدیران وجود دارد. گزیه‌ی اول این است که وظایف سئو و مدیریت آن را به یک شرکت یا گروهی بسپرید که در این زمینه فعالیت دارند. وقتی خودتان زمان انجام این کار را ندارید، قطعا بهتر است که پروسه‌ی انجام آن را به دست افرادی دیگر بسپرید. به این ترتیب می‌توانید زمان خود را صرف سایر جنبه‌های تجارت خود کنید.

راه دیگر این است که خودتان وارد جنبه‌های SEO شده و با آن و ترفندهایش آشنا شوید. سعی نکنید همه کارها را خودتان یک تنه انجام دهید، ولی ذره ذره انجام دادن آن نتیجه‌ی خود را خواهد داشت. با یادگیری سئو در هزینه‌ی خود صرفه جویی خواهید کرد، ولی باید زمان بسیار زیادی را صرف آن کنید.

3. سئو زیادی فنی است

بسیاری از مدیران تجارت‌های کوچک که تازه با کاربرد سئو آشنا شده‌اند تصور می‌کنند که SEO، کاری بسیار پیچیده و فنی است و پروسه‌ی انجام آن باید توسط یک طراح وب یا فردی که تماما به دانش کامپیوتر تسلط دارد انجام شود. همچنین عقیده دارند که یادگیری و پیاده‌سازی SEO در توانشان نیست.

با این حال بسیاری از عناصر سئو را هر کسی می‌تواند پیاده‌سازی کند و بهتر است برخی موارد آن در هنگام طراحی سایت انجام گردد. انجام آن نیاز به پس‌زمینه‌ی فنی در توسعه‌ی نرم‌افزاری و شبکه‌های رایانه‌ای ندارد. یادگیری اصول پایه‌ای سئو بسیار ساده بوده و تنها در طی چند ساعت انجام می‌شود. زمانی که شرکت خود را تازه راه انداخته‌اید و به سئو تسلط کافی ندارید، بهتر است که تنها بر روی پیاده‌سازی عناصر و تکنیک‌های پایه و ساده‌ی آن تمرکز کنید.

البته عناصر فنی زیادی نیز در بحث سئو وجود دارد و بسیاری از صاحبان تجارت‌های کوچک نگرانند که ممکن است افرادی که در کار سئو فعالیت دارند سعی کنند آن‌ها را با اصطلاحات و باورهای عجیب گیج کنند. ولی این مساله هیچ جای نگرانی ندارد و تنها کافی است نیازهای خود را توضیح داده و سوال‌های زیادی بپرسید. یک سئو کار خوب شما را با تمامی بخش‌های این برنامه آشنا خواهد کرد.

4. خطاها و مجازات‌های گوگل برای سئو

سئو و بهینه سازی محتوا - سئو ارزان - طراحی سایت - بهینه سازی سایت - سئو سایت - صفحه اول گوگل - دروپالی - دروپال - ماژول سئو دروپال

اگر خودتان قصد پیاده‌سازی سئو را دارید، ممکن است از مجازات‌های گوگل برای برخی از ترفندهای سئو شنیده باشید. مجازات‌های زیادی برای افرادی که مراقب کار خود نباشند در نظر گرفته شده است. احتمالا مطالبی راجع به روش‌های بدون ایراد و تضمینی برای بالا آوردن رتبه در گوگل را مطالعه کرده باشید و بر اساس آن کار خود را پیش برده باشید، ولی پس از گذشت یک ماه متوجه شده باشید که گوگل کاملا از این کار متنفر بوده و آن را مجازات می‌کند.

مسلم است که راجع به این مسائل نگران هستید، از همین رو داشتن برنامه و تمرین برای این کار بسیار مهم است. این مساله یکی دیگر از دلایلی است که مدیران ترجیح می‌دهند کار خود را به دست افراد متخصص این حوزه بسپارند، چراکه این افراد سالیان سال است که از روش‌های مختلف و موثری برای افزایش رتبه استفاده می‌کنند که منجر به خشم گوگل نمی‌شود.

5. ممکن است برندشان به نظر حیله‌آمیز بیاید

برخی از مدیران تجارت‌ها به این دلیل از سئو دوری می‌کنند که تصور می‌کنند این کار ممکن است باعث شود که برند آن‌ها به نظر یک حیله بیاید. دلیل این مساله این است که در جایی شنیده یا مطالعه کرده‌اند که از ترفندهای سئو برای به دست آوردن ترافیک بیشتر به سمت وبسایت استفاده می‌شود.

با این که در گذشته سئو به عنوان ترفندی برای این کار معروف شده بود و به عنوان یک روش نامنساب و حیله‌آمیز برای گول زدن موتورهای جست‌وجو شناخته می‌شد، ولی این مساله تغییر کرده است. امروزه هدف سئو ارائه‌ی اطلاعات با ارزش به کاربران اینترنت است و به ندرت برای گول زدن موتورهای جست‌وجو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته پیاده‌سازی همچین ترفندهایی هنوز هم ممکن است و اگر به کار خود تسلط داشته باشید، به سادگی می‌توانید ترفندهای سئوی هر سایت را مشاهده کنید. ولی به طور کلی سئو از آن کاربرد قبلی خود به شدت دور شده است و در واقع جنبه‌های فنی سئو در پس‌زمینه‌ی کار باقی خواهند ماند و تنها طراحی و نحوه‌ی نوشتن محتوا در سایت می‌توانند به طور مستقیم در تجربه‌ی کاربری دخالجت داشته باشند.

6. سئو ترافیک می‌آورد، ولی مشتری خیر

یکی از مهمترین جنبه‌های سئو، کلمات کلیدی آن هستند. شناسایی و مورد هدف قرار دادن کلمات کلیدی اولین روشی است که در هنگام شروع کار سئو مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر خودتان در حال پیاده‌سازی سئو بر روی وبسایت هستید ممکن است از همان ابتدا چندین و چند کلمه‌ی کلیدی را مورد هدف قرار دهید و به خاطر زیاد بودن کلمات احساس سنگینی کنید.

سوال مهم این است که چگونه می‌توانید کلمات کلیدی مهم را برای برنامه‌ی سئو خود انتخاب کنید؟

یادگیری آمار کلمات مختلف و شناسایی شخصیت مشتریان خود می‌تواند به شما کمک کند که کلماتی که وبسایت شما در آن از رتبه‌ی خوبی بهره‌مند است را شناسایی کرده و بدانید مشتریان شما از چه کلماتی برای پیدا کردن وبسایت شما استفاده می‌کنند. می‌توانید کلمات کلیدی را بر اساس تعداد استفاده، میزان ارتباط آن به موضوع تجارت شما و تعداد رقبا شناسایی نمایید.

هرچه بیشتر سایت خود را بررسی کرده و الگوهای مربوط به کلمات کلیدی آن را به دست آورید، شناسایی کلمات مهم و هدف قرار دادن آن‌ها ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود و می‌تواند به خوبی منجر به تبدیل ترافیک عادی وبسایت به مشتری شود.

7. پیچیدگی سئو

احتمالا بار اولی که متوجه عوامل تاثیر گذار بر روی رتبه‌ی وبسایت شده‌اید از شنیدن آن همه عامل تعجب کرده باشید. در واقع چیزی بیش از 200 عامل وجود دارد که گوگل برای رتبه‌بندی وبسایت‌ها ( سئو سایت ) مورد استفاده قرار می‌دهد.

سئو و بهینه سازی محتوا - سئو ارزان - طراحی سایت - بهینه سازی سایت - سئو سایت - صفحه اول گوگل - دروپالی - دروپال - ماژول سئو دروپال

ولی چگونه می‌توان تمام این عوامل را در نظر گرفت؟ معمولا این پیچیدگی ظاهری که در سئو وجود دارد برای ترساندن مدیران تجارت‌های که نمی‌خواهند زمان و تلاش خود را صرف این تعداد جنبه‌ی مختلف کنند کافی است. شاید هم از این دانش استفاده کنند و تنها تمرکز خود را بر روی برخی از عوامل مهمتر بگذارند تا به موفقیت تدریجی خود دست یابند.

برخی از مدیران آمادگی آن را دارند که خودشان برخی از جنبه‌های اولیه سئو را یاد گرفته و آن‌ها را پیاده‌سازی کنند. قطعا این روش برای شروع خوب است، ولی به هیچ عنوان نمی‌تواند تمام قدرت و پتانسیل سئو را نمایش دهد.

با این که شرکت‌های بزرگ با بودجه‌های بیشتر ممکن است بتوانند به تمام این پیچیدگی‌ها با هم رسیدگی کنند، ولی تجارت‌های کوچک‌تر می‌توانند به صورت ذره ذره روی آن‌ها تمرکز کرده و به آرامی عناصر مختلف را در آن پیاده‌سازی کنند. شاید روش آهسته و پیوسته‌ی این کار به نظر خیلی چشم‌گیر نیاید، ولی با این روش در گذر زمان قادر به افزایش رتبه و مشتریان خود خواهید بود.

کاملا قابل درک است که شاید در هزینه کردن و انرژی گذاشتن بر روی سئو شک داشته باشید. اگر تازه به سئو سایت آشنا شده باشید، این ترس‌ها کاملا عادی هستند. این که بدانید از سئو باید چه انتظاری داشته باشید می‌تواند به خوبی در از بین بردن این ترس‌ها کمک کند.

سئو سایت قطعا نیاز به زمان، هزینه و تلاش دارد. ترس از پیچیدگی، فنی حیله‌آمیز بودن سئو و وجود مجازات‌های گوگل برای آن در بین افراد تازه کار بسیار مرسوم است، ولی زمانی که خودتان به سئو آشنا شوید، در پیاده‌سازی آن اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد، حال چه خودتان آن را پیاده‌سازی کنید یا کارهای آن را به یک فرد متخصص بسپارید.

اگر از سیستم های مدیریت محتوا مانند دروپال یا وردپرس استفاده میکنید، امر seo سایت شما کمی راحت تر خواهد شد و شما میتوانید با استفاده از ماژول های مربوط به این سیستم مدیریت محتوا ها سایت خود را بهینه نمایید. در مقاله قیل کمی در مورد سئو دروپال توضیح داده ایم که شما میتوانید درآن با ماژول های مربوط به seo آشنا شوید.
 

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان دروپالی در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. بی صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

۰۹۹۱۹۵۸۲۰۲۸

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید و نظرات خود را بفرمایید.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

تگ‌های HTML مجاز نیستند.خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مقالات پیشنهادی