9 نکته‌ سئو برای رنک گرفتن در گوگل

سئو شباهت های بسیار زیادی با یک هواپیما دارد، تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا هواپیماها با وجود این همه قطعات در حال حرکت، خیلی کم پیش می‌آید که به دلیل مشکلات مکانیکی تصادف کنند؟ با این همه قطعاتی که یک هواپیما دارد، به نظر می‌رسد که باید بیشتر از اینها شاهد همچین اتفاقی باشیم. ولی این قضیه یک دلیل دارد، و آن هم چک لیست کاری است. خلبان‌ها قبل از شروع به پرواز، چک لیست خود را بررسی کرده و مطمئن می‌شوند که همه‌چیز برای پرواز به درستی کار می‌کند.

شاید کارآفرینانی که به دنبال یک سئو (SEO به معنای بهینه‌سازی موتور جست‌وجو) قوی هستند بتوانند از این نکته درسی بگیرند. هر سئو کار باید یک چک لیست برای خود در نظر گرفته و مطمئن شود که مقالات وبسایتش بر اساس آن چک لیست ایجاد شده است و تمام موارد را به درستی رعایت کرده است. درست است که داشتن یک چک لیست سئو نمی‌تواند جلوی تصادف یا آتش سوزی را بگیرد، ولی می‌تواند شما را مطمئن کند که شانس بسیار بالایی برای رتبه گرفتن در گوگل دارید.

9 نکته‌ سئو برای رنک گرفتن در گوگل - بهینه سازی سایت در گوگل - دروپالی - طراحی سایت - seo - drupal

پس قبل از انتشار محتوای بعدی وبسایت خود، 9 چک لیست زیر را بررسی کرده و مطمئن شوید که در مطلب خود آن را رعایت کرده‌اید.

1. یک کلمه‌ی کلیدی خوب در نظر گرفته و بر روی آن تمرکز کنید

اولین گام انتخاب کلمه یا عبارتی کلیدی است که می‌خواهد پست شما برای آن رتبه بگیرد. برای مثال اگر مطلبی راجع به دروپال می‌نویسید، بهتر است ابتدا بررسی کرده و ببینید مردم چه چیزی را برای رسیدن به این نوع مطالب جست‌وجو می‌کنند.

ساده‌ترین راه برای این کار استفاده از «Google Keyword Planner» است. این ابزار رایگان می‌تواند حدود جستو‌جوی عبارات را نمایش دهد. البته با این که این ابزار رایگان است، ولی ممکن است برای استفاده از آن نیاز به یک حساب AdWords داشته باشید.

پس از پیدا کردن عبارت مناسب با بیشترین میزان جست‌وجو، می‌توانید کمی بر روی مطلب خود تحقیق کرده و سپس اقدام به نوشتن آن کنید.

2. رقبای خود را بشناسید

تحلیل  رقبا در سئو - سئو و طراحی سایت - فروش بیشتر از رقبا

حال که عبارت مورد نظر خود را پیدا کرده‌اید و می‌خواهید در آن رتبه بگیرید، باید به طور مخفی کمی راجع به رقابت بر روی آن تحقیق کنید.

به حالت مخفی مرورگر خود رفته (Incognito در کروم، Private در  فایرفاکس و سافاری و ...) و وارد وبسایت گوگل شوید. عبارت مورد نظر را جست‌وجو کرده و به محتوای صفحه اول نتیجه‌ی گوگل توجه کنید. البته محتوایی که علامت AD در کنار آن‌ها درج شده است را نادیده بگیرید. این 10 مورد رقبای شما هستند. ببینید آن‌ها چه نکاتی را رعایت نکرده‌اند و سعی کنید که از آن‌ها بهتر عمل کنید. در مقاله چرا وبسایت در گوگل رتبه نمی‌گیرد می توانید بیشتر در مورد رقبای کسب و کار خود مطالعه فرمایید.

3. بهترین محتوا را بنویسید

حال که می‌دانید رقابت در کلمه کلیدی مورد نظر خود چگونه است، زمان نوشتن یک محتوای عالی است که تمام رقبا را پشت سر بگذارد. شاید بتوان گفت که این بخش سخت‌ترین بخش کار، ولی مهم‌ترین آن است. مطلب شما باید شگفت‌انگیز باشد.

فرقی ندارد که برای وبلاگ مطلب می‌نویسید، صفحه‌ی فروشگاه خود را کامل می‌کنید یا یک لندیگ پیج (Landing Page) ایجاد می‌کنید، در هر صورت باید از بقیه رقبا بهتر باشد، در غیر این صورت در گوگل و نه کاربران شما به آن توجهی نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید: ریسک های مفید سئو و ریسک‌های مضر سئو

4. کلمه‌ی کلیدی را در تیتر صفحه‌ی خود استفاده کنید

شاید این نکته واضح باشد، ولی در هر صورت آن را به شما یادآوری می‌کنیم؛ تیتر شما باید شامل کلمه‌ی کلیدی باشد، البته دقیق بودن آن خیلی مهم نیست (هرچند که دقیق بودنش بهتر است).

همچنین تیتر شما باید به قدری جذاب باشد که کاربران را جذب خود کند. برای مثال فرض کنید می‌خواهید یک مطلب با موضوع «دروپال 8.6» بنویسید. حال به جای این عبارت در تیتر، از عبارت «6 ویژگی جدید در دروپال 8.6» استفاده کنید تا مخاطب جذب آن مطلب شود.

5. کلمه‌ی کلیدی را در سربرگ خود قرار دهید

می‌توانید بیشتر وبسایت‌ها را اینگونه سازماندهی کنید که یک تیتر بزرگ در بالا داشته باشند و در ادامه چندین زیر-تیتر نیز در آن‌ها آمده باشد.

این سازماندهی نه تنها به افرادی که در حال مطالعه‌ی روزنامه‌وار مطلب شما هستند کمک می‌کنید، بلکه برای گوگل نیز مشخص می‌کند که این مطلب دقیقا برای چیست. از همین رو، همیشه مطمئن باشید که عبارت کلیدی شما حداقل در یکی از زیر-تیترها استفاده شده باشد.

6. کلمه‌ی کلیدی را در نام و Alt تصاویر خود استفاده کنید

در گام بعدی، اگر مطلب شما شامل تصاویر می‌شود، می‌توانید از این تصاویر استفاده کنید تا به گوگل بگویید این مطلب در مورد جیست. برای این کار دو راه وجود دارد:

  1. نام تصویر
  2. تگ آلترنیتیو تصویر

برای تغییر نام تصویر تنها کافی است قبل از آپلود آن در وبسایت خود، نام آن را تغییر دهید. به جای اینکه از تصویری با نام «287.jpg» استفاده کنید، نام آن را به «seo.jpg» تغییر دهید.

خاصیت alt چیزی است که پس از بارگذاری تصویر باید مشخص کنید. به زبان ساده، تگ آلترنیتیو تنها متنی است که مرورگر اگر تصویر لود نشود نمایش می‌دهد.

7. از کلمه‌ی کلیدی در URL و داخل پست استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌هایی که گوگل با استفاده از آن می‌تواند متوجه شود که پست شما در چه مورد است، آدرس URL آن است. به عبارتی دیگر، منظور ما چیزی است که بعد از آدرس دامنه می‌آید. برای مثال به دامنه‌های زیر توجه کنید. به نظرتان گوگل با نگاه کردن به کدام دامنه متوجه محتویات آن می‌شود؟

  • www.drupaly.com/912486424-1
  • www.drupaly.com/6_new_features_in_drupal_8.6

مشخص است که پاسخ گزینه‌ی دوم است. درست است که گزینه‌ی اول شاید به طور کامل زحماتی که برای سئو کشیده‌اید را از بین نبرد، ولی دومین گزینه دقیقا به گوگل می‌گوید که موضوع این مطلب چیست.

8. استفاده از لینک‌های داخلی

اگر خود شما راجع به بهترین محتوایتان حرفی نزنید، چرا بقیه باید بزنند؟ به همین دلیل است که داشتن لینک‌های داخلی به دیگر صفحات وبسایت خودتان برای سئو بسیار مهم است. بله، درست متوجه شده‌اید، گاهی اوقات باید به پست‌های قبلی رفته و لینک به پست‌های جدید و معرکه‌ی خود بدهید.

لینک بیلدینگ - لینک سازی داخلی سایت - سئو - تکنیک های سئو - رتبه گرفتن در گوگل

9. مهمترین نکته‌ی سئو: گرفتن لینک‌های خارجی

لینک‌های خارجی لینک‌هایی هستند که از سایر وبسایت‌ها به سایت شما اشاره می‌کنند. گوگل توجه خیلی زیادی به لینک‌های خارجی دارد و بر اساس آن‌ها تشخیص می‌دهد که یک پست خوب است یا خیر. این امر کامل منطقی است. شاید شما دوست داشته باشید صبح تا شب راجع به مهارت‌های خودتان صحبت کنید، ولی هیچکس حرف شما را باور نخواهد کرد. ولی زمانی که شخصی دیگر از شما تعریف کند، آن موقع است که مورد توجه قرار می‌گیرید.

با این که ایجاد مطالب معرکه برای شما لینک به همراه خواهد داشت، ولی حقیقت این است که خود شما هستید که باید بخش عظیمی از لینک سازی را انجام دهید. این یعنی باید به صاحبان سایر وبسایت‌ها پیام داده و از آن‌ها بخواهید تا یک لینک به شما اختصاص بدهند.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان دروپالی در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. بی صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

۰۹۹۱۹۵۸۲۰۲۸

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید و نظرات خود را بفرمایید.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

تگ‌های HTML مجاز نیستند.خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مقالات پیشنهادی