جنبش نرم افزار آزاد و پیدایش سیستم عامل لینوکس

نویسنده: ناشناس    در تاریخ: 03 / 07 / 2018
لینوکس - طراحی سایت با لینوکس - آشنایی با لینوکس - دروپالی - لینوکس چیست؟

این پروژه ( لینوکس ) توسط ریچارد استالمن در سال ۱۹۸۳ مطرح گردید. هدف این پروژه در واقع کپی برداری از سیستم عامل انحصاری یونکس بود از این رو نام (GNU Not UNIX ) GNU روی آن گذاشته شد. بدین صورت که کلیه برنامه های سیستم عامل مانند ویرایشگر متن، پیام رسان، خط فرمان و … نوشته شد و این بار مجوز حقوقی موسوم به (GNU General Public License) GNU عرضه گردد.

این مجوز حقوقی که از آن تحت عنوان جنبش نرم افزار آزاد نیز نام برده می شود امروز به صورت گسترده ایی به عنوان یک زیر ساخت حقوقی در سیستم های مختلف و شبکه های جهانی اینترنت نیز استفاده می شود، وب سایت wiki-pedia یکی از بهترین مثال ها در این زمینه می باشد. مجوز حقوقی این جنبش شامل ۱۰ بند می باشد. که می توان به مواردی مانند رایگان بودن نرم افزار، استفاده از نرم افزار به هر منظور و امکان تغییر در کدهای نرم افزار اشاره کرد. برای مشاهده این مجوز حقوق می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.gnu.org/licenses/gpl.html

 

تاریخچه سیستم عامل لینوکس موسوم به GNU/Linux

در سال ۱۹۹۱ شخصی به نام لینوس توروالدس بر اساس مجوزهای GNU اقدام به نوشتن هسته (Kernel) سیستم عامل بر اساس هسته سیستم عامل یونیکس کرد و آن را در شبکه جهانی اینترنت قرارداد، با توجه به مدت زمان هشت سال از معرفی پروژه GNU تقریبا تمامی نرم افزارهای سیستم عامل یونیکس شبیه سازی شده بود و تنها جزئی از سیستم عامل که تا آن زمان نوشته نشده بود هسته سیستم عامل بود که توسط لینوس توروالد نوشته شد.
در حقیقت قسمت اصلی این سیستم عامل طی این سال ها بر اساس مجوز GPL تولید شد و هسته آن نیز بر اساس همین مجوزهای حقوقی منتشره شده است. از این رو این سیستم عامل در تاریخچه سیستم عامل یونیکس به صورت Linux نامیده می شود نه GNU/Linux.

حال این سوال ممکن است مطرح شود که چرا خود پروژه GNU نوشته هسته سیستم عامل را در این زمان انجام نداد؟

در این صورت سیستم عامل به صورت کامل می توانست تولید شود، جواب این سوال به فرضیه ایی بر میگردد که شخص استالمن در آن زمان داشت و آن این بود که می خواست هسته از سیستم عامل حذف گردد. بر اساس این فرضیه خود نرم افزار ها بدون دخالت هسته می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. این فرضیه از لحاظ ساختار برنامه نویسی بسیار پیچیده بود و تا به امروز به طور کامل محقق نشده است هر چند تا حدی زبان جاوا .و برنامه های بر اساس آن موسوم به Jar تا حدی بر این اساس عمل می نمایند.

سیستم عامل لینوکس خود در واقع معرف یک استاندارد برای سیستم عامل بوده است، در واقع سیستم عامل های متعددی بر اساس آن نوشته شده اند و وجه اشتراک همگی آن ها هسته این سیستم عامل است که توسط تیم لینوس توروالدس تولید می شود و همان طور که قبلا مطرح شد سیستم عامل لینوکس نیز در واقع یک سیستم شبه یونیکس محصوب می شود.

هسته این سیستم عامل بر اساس مجوز های GPL در آدرس  http://www.kernel.org  قرار می گیرد.

نماد رسمی این سیستم عامل یک پنگوئن موسوم به TUXمی باشد.

 

لینوکس - طراحی سایت با لینوکس - آشنایی با لینوکس - دروپالی

 

از میان توزیع های مطرح سیستم عامل لینوکس می توان به سیستم عامل های  Fedora, Red Hat, Debian, SUSE, Ubuntu, Arch و .. نام برد. برای مشاهده انواع توزیع های مختلف می توانید به وب سایت Distrowatch رجوع کنید.


بررسی چندین عامل که موجب استفاده گسترده از سیستم عامل لینوکس شده است :


۱. این واقعیت که سیستم عامل لینوکس بر اساس ساختار یونیکس نوشته شده است و شبه یونیکس محسوب می شود.

هر سیستم عامل دارای ویژگی ها و برتری های مختص به خود می باشد به عنوان مثال سیستم عامل ویندوز دارای مزیت کاربری آسان و سیستم عامل مکینتاش دارای مزیت گرافیک بالا می باشد. برتری سیستم عامل های شبه یونیکس پایداری، کارایی و امنیت بسیار بالای این سیستم عامل می باشد از این رو این سیستم ها بیشتر به منظور کارهای گسنرده در محیط های شبکه ای به عنوان سرور و پایگاه های داده مورد استفادهقرار می گیرد و کمتر درمحیط های خانگی کاربرد دارد. جالب است بدانید که در رتبه بندی بین المللی که در مورد سیستم های عامل برتر دنیا انجام می شد تمامی آن ها درخانواده یونیکس قرار دارند.


۲. معرفی وب سرور آپاچی و  روی بستر لینوکس

در دنیای سرورهای میزبان وب جهت طراحی سایت در لینوکس، محصولات کمی وجود دارد یکی از آن ها نرم افزار آپاچی روی سیستم عامل های شبه یونیکس و دیگری نرم افزار IIS روی سیستم عامل ویندوز. بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده حدود ۶۰٪ وب سرورهای دنیا روی Apache, Nginx میزبانی میشوند.


۳. معرفی نرم افزار Squid به عنوان قدرتمندترین دیوار آتش (firewall) نرم افزاری موجود در دنیا

نرم افزار squid به عنوان قدرتمندترین نرم افزار جهت مدیریت و کنترل ترافیک روی شبکه های کامپیوتری محسوب می گردد از قابلیت های این نرم افزار می توان به فیلترینگ بر اساس نام و محتوا* تعریف آن به عنوان  Cache Server (سروری که صفحات وب را روی خود ذخیره کرده و باعث صرفه جویی در پهنای باند می گردد) و مدیریت پهنای باند روی شبکه اشاره کرد.

و بسیاری دلایل دیگر که در ادامه این کتاب به آن خواهیم پرداخت... شما میتوانید همراه آموزش های دروپالی باشید تا در زمینه های طراحی سایت - سئو - برنامه نویسی وب و ... آشنا شوید. برای این کار میتوانید از بخش کتاب ها و بلاگ مطالعه بفرمایید.

 

 

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان دروپالی در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. بی صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

026-36804612

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید و نظرات خود را بفرمایید.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

تگ‌های HTML مجاز نیستند.خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مقالات پیشنهادی