پیش گفتار ماژول نویسی دروپال

نویسنده: امین علیزاده    در تاریخ: 30 / 06 / 2018
ماژول نویسی دروپال - طراحی سایت دروپال - drupal module develop- دروپال 8 - ماژول نویسی اختصاصی

در این بخش به بررسی اینکه آیا دروپال و ماژول نویسی دروپال آن گزینه مناسبی برای ما هست یا خیر میپردازیم. همچنین قابلیت های آن در برابر فریم ورک ها و سیستم های مدیریت محتوای دیگر را بررسی خواهیم کرد که آیا برای طراحی سایت میتواند گزینه مناسبی باشد یا خیر..اکثر سیستم های تحت وب در دنیا را سیستم های مدیریت محتوا تشکیل میدهند و شما به عنوان یک توسعه دهنده سیستم های تحت وب در راستای افزایش بازده، کیفیت و سرعت تولید نیاز به شناخت و استفاده صحیح از ابزار خواهید داشت.

فریم ورک ها و سیستم های مدیریت محتوای تحت وب هر کدام با هدف خاصی به وجود آمده اند و جامعه خود را دارا هستند. با توجه به بودجه، پیچیدگی و هدف پروژه میتوان از هرکدام از آنها بهره برد. در ادامه به بررسی چند ابزار محبوب و پرکاربرد در این حیطه میپردازیم.

فریم ورک لاراول

هدف این ابزار فراهم سازی بستری ساده، قدرتمند، نزدیک به زبان گفتار و مجموعه ای از ابزارهای از پیش آماده در پروژه است که بسیاری از چالش های سیستم های تحت وب را ساده سازی میکنند. کیفیت کد بالا و جامعه وسیع از مزایای این ابزار بوده و تحمیل یک سری ابزار از پیش تعیین شده را میتوان از معایب لاراول دانست. فرهنگ لاراول برگرفته از فرهنگ Ruby on Rails است.

فریم ورک سیمفونی

هدف فریم ورک سیمفونی فراهم سازی ابزار و بستری قدرتمند، ماژولار و بسیار با کیفیت برای ایجاد سیستم های تحت وب میباشد. دروپال 8 و لاراول بر پایه کامپوننت های سیمفونی توسعه یافته اند و همین نشان از اعتبار و پایه ای بودن این ابزار است که اگر توسعه دهنده ای بر کامپوننت های سیمفونی مسلط باشد به راحتی میتواند با سیستم هایی که بر پایه کامپوننت های سیمفونی توسعه یافته اند نیز ارتباط برقرار کند. قدرت فریم ورک سیمفونی در ارائه ابزار و نه تحمیل آنها، جامعه قدرتمند برنامه نویسان و همچنین فرهنگ بالای شی گرایی است. این ویژگی ها سیمفونی را مناسب برای توسعه دهندگان حرفه ای که شناخت صحیح از ابزار دارند ساخته است. ناگفته نماند که فریم ورک سیمفونی نسخه به هم بندی شده کاملی نیز دارد که بسیاری از کامپوننت ها در کنار هم قرار داده شده و آماده استفاده هستند. سازندگان سیمفونی اکثرا برنامه نویس حرفه ای جاوا نیز هستند که همین امر باعث تاثیر گرفتن این ابزار از فرهنگ جاوا شده است.

سیستم مدیریت محتوا وردپرس

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیا مناسب برای راهکارهای کوچک تا متوسط میباشد. عدم رعایت صحیح جدا سازی دغدغه ها، عدم به کارگیری وسیع شی گرایی باعث شده تا وردپرس گزینه مناسبی برای سیستم های پیچیده و بزرگ با نیازمندی های خاص نباشد. مزیت بسیار خوب این ابزار جامعه بسیار وسیع و قدرتمند آن است که پلاگین و قالب های بسیار متنوعی تولید کرده اند و شما میتوانید تنها با چند کلیک  طراحی سایت خود را به سادگی و بدون دانش فنی بالا به سادگی تکمیل نمایید.

سیستم مدیریت محتوا و یا فریم ورک دروپال 8

طراحی سایت دروپال - طراحی ماژول اختصاصی دروپال - سئو سایت - بهینه سازی سایت - طراحی وب سایت - ماژول دروپال

در مطالب گذشته وبلاگ، به این پرداختیم که دروپال چیست و چرا دروپال را برای طراحی سایت خود انتخاب نماییم، میتوان گفت دروپال ابزاری بین سیستم مدیریت محتوا و فریم ورک است که کار کردن صحیح با آن نیازمند دانش فنی نسبتا خوبی است. همانطور که گفته شد دروپال 8 بر پایه کامپوننت های سیمفونی توسعه داده شده است و علاوه با آن مفاهیم قدرتمند تری به نسبت فریم ورک ها در آن پیاده سازی شده است. این امر باعث افزایش قابلیت استفاده مجدد شده که نتیجه آن افزایش سرعت و کیفیت تولید میباشد. ماهیت ماژولار، قابلیت گسترش پذیری بالا و کیفیت خوب کد دروپال 8 باعث شده که گزینه مناسبی برای پروژه های متوسط و بزرگ باشد. سرعت تولید دروپال بالاتر از فریم ورک های ذکر شده است همچنین جدا سازی بسیار خوب دغدغه ها در این سیستم باعث افزایش بازده برنامه نویس و تمرکز او بر یک موضوع میشود و از پراکندگی و درگیری ذهن در چند موضوع جلوگیری میکند.

به خاطر ماهیت ماژولاری که این سیستم داراست بخش ظاهر (Theming) نیز به بخش های جدا جدا تقسیم شده است که کار را برای انتقال قالب به دروپال کمی دشوار میکند ولی در عوض قدرت بسیار بالایی در ترکیب بخش های مختلف صفحه و کش کردن آن ها (Partial Caching) ارائه میکند. به دلیل نیازمند بودن دانش فنی و و خاص بودن دروپال جامعه آن در مقایسه با جامعه ابزارهایی که بررسی شد اعضای کمتری دارد.

تقریبا میتوان گفت با تمامی این ابزارها میتوان بسیاری از پروژه ها را پیاده سازی کرد. علاوه بر موارد ذکر شده در اول بخش معیارهای مختلف بسیار دیگری در انتخاب ابزار نقش دارند. در کل بهترین موقعیت استفاده از دروپال در پروژه هایی با پیچیدگی متوسط و بالاست که اگر تیم مسلط به این ابزار باشد سرعت و کیفیت بالاتری در تولید به طور محسوس نسبت به ابزارهای دیگر خواهد داشت.

در مباحث بعدی نحوه ایجاد فایل های مورد نیاز در ماژول نویسی دروپال 8 را آموزش خواهیم داد و شما میتوانید تمام مراحل را با ما پیش ببرید تا یک متخصص حرفه ای در طراحی سایت با دروپال و ماژول نویسی در دروپال 8 باشید.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان دروپالی در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. بی صبرانه منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

026-36804612

در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید و نظرات خود را بفرمایید.

دیدگاه‌ها

توسط: علی اصحابی در تاریخ: دوشنبه, 04/18/1397 - 10:37

خیلی ممنون از مطلب خوبتون. منتظر مطالب بعدی هستیم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

تگ‌های HTML مجاز نیستند.خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مقالات پیشنهادی